Šunų veikla

Parodos

Šunų paroda – renginys, kurio metu teisėjai vertina dalyvaujančius grynaveislius šunis pagal tai, kaip jie išsivystę, bei kaip atitinka savo veislės standartą. Į parodas registruojami tik paskiepyti grynaveisliai šunys, turintys Tarptautinės kinologų federacijos pripažįstamą kilmės liudijimą arba galiojantį gimimo liudijimą (mažylių ir jaunimo klasėje). Parodoje yra vertinama ne tik šunų išvaizda, bet ir judėjimas, temperamentas bei elgesys. Įvertinimas dažnai gali būti gana subjektyvus, nes priklauso nuo teisėjo patirties bei veislės standarto individualaus supratimo. Todėl šunų paroda nėra vien tik vieno šuns palyginimas su kitu, bet kiekvieno šuns lyginimas su teisėjo įsivaizduojamu tos veislės standarto idealu. Taigi laimi tas šuo, kuris tą dieną anot teisėjo labiausiai atitinka tą idealą. Kai šuo parodose pasiekia tam tikrą pergalių skaičių, jis gali gauti čempiono titulą.

Klasės

Parodose šunys būna suskirstyti ir vertinami pagal šias klases:

• Šuniukų – nuo 3 iki 6 mėn. amžiaus (šios klasės nebūna tarptautinėse parodose);
  • Mažylių – nuo 6 iki 9 mėn. amžiaus;
  • Jaunimo – nuo 9 iki 18 mėn. amžiaus;
  • Pereinama – nuo 15 iki 24 mėn. amžiaus;
  • Atvira – nuo 15 mėn. amžiaus;
  • Darbinė – nuo 15 mėn. amžiaus (registruojami šunys, turintys FCI pripažįstamą darbinį diplomą);
  • Čempionų – nuo 15 mėn. amžiaus (registruojami šunys, turintys FCI pripažįstamą nacionalinio ar tarptautinio čempiono sertifikatą);
  • Veteranų – nuo 8 metų amžiaus.

Šunų lenktynės

Šunų sportas – sportinė veikla, kurioje dalyvauja šunys ir vedlys – komanda, kaip vienas vienetas: kamuoliuko gaudymas, beisbolas, vikrumo varžybos. Kai kurios veislės, ypač aviganiai, labai mėgsta tokią mankštą. Sportuoti gali ir kitos veislės, o dalyvauti varžybose nebūtina. Tinkamiausia mankšta kurtui – lenktynės, ypač išpopuliarėjusios, kai buvo išrastas mechaninis kiškis. Jos labai populiarios Britanijoje. Šaltuosiuose kraštuose yra rengiamos šunų kinkinių lenktynės. Tokiose varžybose šunys ir jų šeimininkas turi įveikti keliasdešimt kilometrų. Jos dažnai būna daugiadienės ir dažniausiai rengiamos Aliaskoje.

Nuoroda