Sužinosite:
Kas yra nykštukinės planetos?
Nykštukinė planeta, Saulės sistemos objektas, priskiriamas tarpinei planetų ir mažųjų Saulės sistemos kūnų (asteroidų, kometoidų ir kitų) kategorijai.
Kodėl jos laikomos nykštukinėmis?
Jos laikomos nykštukinėmis, nes:
sukasi apie Saulę,
turi pakankamą masę, kad jo paties gravitacija nugalėtų kieto kūno jėgas, taigi jis įgautų hidrostatinę pusiausvyros (beveik sferinę) formą,
nėra dominuojantis kūnas savo orbitoje,
nėra palydovas.
Plutonas:
Tai didžiausia žinoma Saulės sistemos nykštukinė planeta. Nuo atradimo 1930 m. iki 2006 m. rugpjūčio 24 d. buvo laikomas planeta. Aplink Saulę skrieja ištįsusia elipsine orbita vidutiniu 4,74 km/s greičiu. Perihelyje būna arčiau Saulės negu Neptūnas; Plutonas buvo perihelyje 1989 m. Arčiau Saulės nei Neptūnas buvo 1979–1999 m.
Cerera:
Tai nykštukinė planeta, skriejanti pagrindinėje asteroidų žiedo dalyje tarp Marso ir Jupiterio orbitų. Tai vienintelė nykštukinė planeta esanti vidinėje Saulės sistemos dalyje.
Iki 2006 m. buvo laikyta asteroidu Nr. 1 (Cerera buvo pirmasis atrastas asteroidas), tačiau po astronomų susirinkimo paskelbta nykštukine planeta. Matmenys – 930×970 km. Perihelio ir afelio nuotoliai: 2,55 ir 2,99 AU. Apie savo ašį apsisuka per 9,1 h.
Make-makė:
Tai trečioji pagal dydį žinoma nykštukinė planeta Saulės sistemoje ir viena iš dviejų didžiausių klasikinės Koiperio juostos objektų. Jos skersmuo yra 3/4 Plutono skersmens. Ji neturi palydovų ir tai yra Makemakės išskirtinis bruožas tarp didžiausių nykštukinių planetų. Jos paviršiaus temperatūra ~30 K, vadinasi jos paviršius padengtas metano, etano ir tikriausiai azoto ledu